dobrý budou noční fotky planet, jestli tam náhodou někdo nesvítí :-) (třeba ohněma)
Odpovědět0 0
takže to je pro budoucí sondy a pro nás je zajímavější mars.
Odpovědět0 0
Jaké maximální rychlosti by šlo dosáhnout za využití gravitačních manévrů kolem planet naší sluneční soustavy
Pokud by se postavila sonda s primárně tímto úkolem.
Odpovědět0 0
Keby sme na obežnej drahe zeme postavili urychlovač ako je CERN, ale trošku vačši, doň umiesnili raketu cca 2kg vybavenu všetkym potrebnym a zrychlili pred vystrelom do vesmiru na 1/4 až 1/2 svetelnej rychlosti, tak k informaciam o vesmire by sme sa dostali podstatne rychlejšie ... nemuseli by sme čakať 100 000 rokov na fotku s inej slnečnej sustavi :)
Odpovědět0 0
nevím jak by se dalo fotit při takové rychlosti, když nás zajímá nějaká bližší fotka. asi by sonda musela zpomalit a to nevím jak. já mám občas rozmazanou fotku i při rychlosti menší než 1/10 c :-D
Odpovědět1 0
Tak ja myslim ze TEORETICKY az 99% rychlosti svetla.
Gravitacni prak se da pouzi nekolikanasobne, ve smyslu ze planety by si sondou "pinkali" mezi sebou a pri kazdem pruletu by se sonda urychlila. Pochopitelne neni mozne aby ty planety byli porad v rozestaveni ktere by nam stale vyhovovalo a nevim jestli blizkym pruletem planetou by se pri vysokych rychlostech uz neztracelo vsechno co se ziska timze je odpor i minimalne huste atmosfery. Dale pak je otazka jestli v nasem systemu urychlovat sondu po dobu 10000let abychom dosahli treba 50% rychlosti svetla ma vubec smysl.
To je teda teorie. Prakticky je nejvetsi problem ze cekat na nejake okno kdy se nam podari alespon nejaky ping-pong mezi planetami bude neskutecne dlouhe cekani. Teoreticky treba prulet okolo jupitera nam muze v ramci vztazne soustavy slunce pridat az 13km/s takze abychom dosahli polovicni rychlost svetla tak bychom museli jupiter navstivit zhruba 23000x
Jaka je nejaka realna rychlost co se da dosahnout v historicky realne budoucnosti by me take zajimalo, ale mym naprosto neoduvodnenym amaterskym odhadem by to radove bylo 100-500km/s , takze porad na mezihvezdne cestovani naprosto sneci rychlost.
Odpovědět0 0
kdyby byli ve vesmíru rozmístěné statické planety bez pohybu kolem slunce, rozmístěné jak chci, kolik jich minimálně potřebuju abych mohl sondu opakovaně urychlovat, než ji nechám letět ke vzdálené hvězdě?
Odpovědět0 0
Tak to by prave nepomohlo. Ten pohyb okolo slunce je to co je pro gravitacni prak dulezite. Zjednodusene: sonda prileta k planete a zrychluje se gravitaci, kdyz odleta od planety tak je zase brzdena gravitaci, v souvstazne soustave sonda-planeta jsme nic neziskali, ovsem v souvstazne soustave slunce-sonda jsme "ukradli" planete trochu energie (planeta obiha o trosicku pomaleji). Takze ten pohyb planety je to co potrebujeme.
Odpovědět0 0
no dobře, to jsem fyzikálně znemožnil, napsal jsem to blbě, tak jinak. nebude slunce, umístím do prostoru několik planet bez vzájemného pohybu a budu počítat s tím, že vydrží přibližně v té poloze po dobu urychlování sondy, než se jejich poloha výrazně změní jejich vzájemnou přitažlivostí. budu chtít aby se sonda několikrát urychlila, třeba 10x. kolik minimálně planet potřebuju?
Odpovědět0 0